B kategóriás jogosítvány – 5 fontos tény, amit mindenképp tudnod kell

A jogosítvány kategóriák közül a legelterjedtebb, leggyakoribb a „B” kategória – nem csoda, hiszen ez szükséges ahhoz, hogy személygépjárművet (pl. a családi autó) vezethess. Lássuk, mi mindent kell tudnod róla!
B kategóriás jogosítvány

B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez az alábbi feltételeknek kell megfelelned:

A B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez 3 fontos feltételnek kell teljesülnie (életkor, alapfokú végzettség, orvosi alkalmasság).
Bővebben kifejtve:

 • tanfolyamra való jelentkezéskor betöltött 16,5 éves kor;
 • KRESZ-vizsgára való jelentkezéshez betöltött 16 év 9 hónapos kor;
 • forgalmi vizsgára való jelentkezéshez betöltött 17 éves kor
 • legalább alapfokú végzettséget (8 általános) igazoló iskolai bizonyítvány
 • érvényes 1. fokú orvosi alkalmassági vélemény

„B” kategóriás jogosítvánnyal vezethető járművek a következők:

 • maximum 3500 kg megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amely a vezetőn kívül maximum 8 utas szállítására tervezett és gyártott,
 • ilyen gépkocsiból és könnyű pótkocsiból (maximum 750 kg megengedett legnagyobb össztömegű pótkocsiból) álló járműszerelvény, amelynek megengedett legnagyobb együttes össztömege maximum 4250 kg,
 • ilyen gépkocsiból és nehéz pótkocsiból (a 750 kg-ot meghaladó össztömegű pótkocsiból) álló járműszerelvény, amennyiben a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét; az így kapott járműszerelvény megengedett legnagyobb össztömege nem haladhatja meg a 3500 kg-ot

Ezen kívül „B” kategóriás jogosítványoddal vezethetsz még:

 • mezőgazdasági vontatót könnyű pótkocsival;
 • segédmotoros kerékpárt;
 • lassú járművet és pótkocsiját;
 • kerti traktort;
 • állati erővel vont járművet.

Milyen részekből áll a B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez szükséges tanfolyam?

A szükséges tanfolyam elméleti (KRESZ) oktatást és vizsgát, valamint gyakorlati (forgalmi) képzést és vizsgát foglal magába. Ezeken kívül el kell végezned egy elsősegélynyújtó tanfolyamot, illetve ebből is sikeres vizsgát kell tenned. B kategóriás képzésnél nincs járműkezelési (rutin) vizsga (ellentétben pl. az „A” típusú jogosítványokkal).

Hogyan jelentkezz B kategóriás jogosítványt biztosító képzésre?

A jelentkezést legtöbb helyen telefonon vagy e-mailben intézheted.
A nagyobb, technikailag fejlettebb autósiskolákban ezen kívül online jelentkezésre is van lehetőség. Itt általában csak a legszükségesebb adataidat kérik el. Így sok kellemetlenséget és időt megspórolhatsz az email írással ellentétben.

Ha még nem választottad ki, hogy melyik autósiskolában szeretnéd elkezdeni a tanfolyamot, akkor mindenképp olvasd el az erről szóló cikkünket: Hogyan válasszak autósiskolát? (Kattints ide!)

Most pedig kérlek engedj meg egy kis reklámot!
Autósiskolánkban 17 szakmailag felkészült és tapasztalt oktatóval, jól felszerelt oktatóautókkal és jó hangulatú órákkal várunk, ha nálunk szeretnéd elkezdeni a „B” kategóriás tanfolyamot. Képzéseinkre azonnal jelentkezhetsz online (kattints ide) vagy elérhetőségeink egyikén (itt).