Melyik jogosítvány-kategóriával mit vezethetünk?

Attól függően, hogy milyen járművet szeretnénk vezetni, különböző kategóriás jogosítványra van szükség – ez alapján különböztetnek meg A, B, C, D és E kategóriás jogosítványokat. De melyik kategória mire jó pontosan?

 

“A” kategóriát a motorokhoz használnak, azonban ezen belül is vannak még kisebb kategóriák; “A” kategóriával bármilyen, bármekkora motorkerékpárt vezethetsz, illetve a 15kW-ot meghaladó teljesítményű motoros triciklikhez is erre lesz szükséged; megszerzésének korhatára 23,5 év.

“A1”-es jogosítvánnyal max. 125 cm3, max. 11kW, 0,1 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányú motor, illetve olyan motoros tricikli, amelynek teljesítménye nem haladja meg a 15 kW-ot, vezethető; megszerzési korhatára 15,5 év. “A2” kategória olyan motorkerékpárhoz alkalmas, amely teljesítménye nem haladja meg a 35 kW-ot, 02 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányig, amelyet nem kétszer akkora teljesítményű járműből alakítottak át; korhatára 17,5 év. “A1 B” jogosítvánnyal max. 125 cm3,max. 11 kW, 0,1 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányú motort, illetve olyan motoros triciklit vezethetsz, amelynek teljesítménye nem haladja meg a 15 kW-ot; megszerzésének korhatára nincsen. Az “AM” kategóriás jogosítvány pedig segédmotorra vonatkozik, amely 2, 3 vagy 4 kerekű, max. 50 cm3 belső égésű motor vagy max. 4 kW teljesítményű egyéb motor hajtja, tervezési végsebessége max. 45 km/h, saját tömege pedig max. 350 kg; megszerzésének korhatára 13,5 év.

“B” kategóriás jogosítvánnyal személygépkocsikat és kis tehergépkocsikat vezethetsz. Ezekbe az alábbiak tartoznak: a 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amely a vezetőn kívül legfeljebb nyolc utas szállítására tervezett és gyártott gépjármű; az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény – ezen járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg; és az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét – ezen járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg. Ezeken kívül “B”-s jogosítvánnyal még vezethetsz mezőgazdasági vontatót könnyűpótkocsival; segédmotoros kerékpár, lassú jármű és pótkocsija; kerti traktor; és állati erővel volt jármű.

“C” kategóriás jogosítvánnyal autóbusz és trolibusz kivételével minden olyan gépkocsit vezethetsz, amelynek össztömege meghaladja a 3500 kg-ot, illetve az ilyen gépkocsiból és könnyű pótkocsiból álló szerelvényt is. A “C”- jogosítvány megszerzéséhez be kell töltened a 21 évet, és “B”-s jogosítvánnyal kell rendelkezned.

“D” kategóriás jogosítvánnyal már vezethetsz autóbuszt, és autóbuszból és könnyű pótkocsiból álló szerelvényt is; 24 év betöltése szükséges a megszerzéséhez.

“E” kategóriás jogosítvánnyal pedig gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló szerelvényt vezethetsz; megszerzésének feltétele a 21 év, valamint B és C kategóriára érvényes, nem kezdő jogosítvány.

Itt találsz egy összefoglaló táblázatot, a különböző tanfolyamokra vonatkozó információkkal együtt:

Az alábbiakban pedig a különböző kategóriákra vonatkozó tanfolyamok kötelező óraszámait és követelményeit találod meg:

“B” kategória:

 • elméleti óraszám: 28 óra
 • gyakorlati óraszám: 29+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-vizsga; forgalmi vizsga

“A” kategória:

 • elméleti óraszám: 22 óra
 • gyakorlati óraszám: 26+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“A2” kategória:

 • elméleti óraszám: 22 óra
 • gyakorlati óraszám: 16+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“A1” kategória:

 • elméleti óraszám: 22 óra
 • gyakorlati óraszám: 16+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“A1” B jogosítvánnyal (B 125):

 • elméleti óraszám: 3 óra
 • gyakorlati óraszám: 2+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“AM” kategória:

 • elméleti óraszám: 16 óra
 • gyakorlati óraszám: 10+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“C” kategória:

 • elméleti óraszám: 80 óra
 • gyakorlati óraszám: 29+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; Szü-; Mü-; Bü-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“D” kategória:

 • elméleti óraszám: 28 óra
 • gyakorlati óraszám: 29+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; Bü-; járműkezelési-; forgalmi vizsga

“E” kategória:

 • elméleti óraszám: 20 óra
 • gyakorlati óraszám: 14+1 óra
 • vizsgák: KRESZ-; Bü-; járműkezelési-; forgalmi vizsga